Dolar ve piyasa hafta beklentisi

Dolar ve piyasa hafta beklentisi
5 (100%) 2 votes

Dolar ve piyasa hafta beklentisi

Doların  güncel kurunu ele aldığımız da 3.4159 (11.06.2017) olarak görüyoruz, dolarda ki hızlı düşüş sonrası yatırımcı yeni hafta da doların neler yapacağını çok merak ediyor. SPK’nın  düzenlediği Ağustos ayı Sermaye Piyasası Beklenti anketine verilerinin de bize sunduğunu göre dolar da önümüzde ki 6 ay da artış bekleyenlerin oranı  %49 ve %62 olarak  gerçekleşti.

Doların 3.40 destek bandında uzun süre kalması ve altına düşmemesi sonucu tepki alışları doğabilir. Bu haftayı göz önüne alırsak, Amerika’da hala devam kasırga ve Kore gerilimini de ele alırsak dolardan bu hafta bir sıçrama beklemiyoruz. Önümüzde ki hafta dolar yine aynı seviye de kaldığı takdir de Türkiye’yi zor günlerin beklediğini söyleyebiliriz.

Dış ilişkiler de  iyice daralan alan, Almanya’da seçim kampanyalarının Türkiye aleyhine  dönmesi, yeni krizlere davetiye çıkarabilir. Kriz konusunda büyük bir potansiyele sahip Türkiye yönetiminin yapacağı  olumsuz bir hareket doların seyrini tamamen değiştirebilir.

 

 

Dolar-ve-piyasa-hafta-beklentisi

Yine de yazının başında dediğimiz gibi, sakin ve çalkantısız bir ekonomik piyasa bekliyoruz, tabiri caizse çarşaf gibi, asıl hareketli haftanın önümüzde ki hafta olduğu uyarısını yapıyoruz, bütün yatırımcılar 18 ekim sonrası dolar kurunda ki dalgalanmalar için birer b planı yapmalıdır. Plan yapamıyorsa bile, sarsıcı değişiklikler için  önlem alması kaçınılmaz.

SPK tarafından düzenlenen Ağustos ayı Sermaye Piyasası Beklenti anketine göre, ABD Doları’nda önümüzdeki altı ay ve bir yıl artış bekleyen katılımcıların oranı sırasıyla %49 ve %62 olarak gerçekleşti. Yüz on sekiz yönetici tarafından yanıtlanan 2017 yılı Ağustos ayında gerçekleştirilen SPK anketinde soru bazında Dolar Kuru ve dövizin seyrine dair değerlendirmeler şöyle:

Katılımcıların %69’ü ABD dolarına ilişkin olarak önümüzdeki ay değişim beklemezken, önümüzdeki altı ay ve bir yıl artış bekleyen katılımcıların oranı sırasıyla %49 ve %62 olarak gerçekleşmiştir. Euro’ya ilişkin olarak katılımcıların %63’ü önümüzdeki ay değişim
beklemezken, önümüzdeki altı ay artış bekleyen katılımcıların oranı %51, önümüzdeki bir yıl artış bekleyen katılımcıların oranı ise %64’e ulaşmıştır.

Dolar satın alacak okuycularımızı bu hafta bekleme de kalma konusun da uyarıyoruz

 

TL Hala güçlümü

Piyasalar göze alındığında TL hala güven vermeyen bir para birimi olarak  görülebilir. Yalnız son zamanlarda ki TL de ki  güçlü görüntü devam ediyor. Piyasalar bu havada gitmesi sonucu, Dolar’da 3.40 direncinin kırılıp 3.55 seviyelerine düşüşü görebilir. Tabi bu süreçte sorunsuz bir ekonomik ve politik gümdem bekliyoruz

 

 

 

paykasal.net

Dilediğiniz her konuda 7/24 canlı destek ekibimiz aracılığı ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kampanya ve haberlerden bildirim al.

Fields marked with an * are required

Daha fazla yazı için

Bütün yazıları göster